ARC23-40PD-N012SP1
ARC23-40PD-N012SP1
ARC23-40PD-N012SP1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ARC23-40PD-N012SP1
  • Description
    40 POSITION PCB RECEPTACLE, PIN,
  • Delivery Services
Connector Header Panel Mount, Through Hole, Right Angle 40 position 0.174" (4.42mm)
Quick Inquiry
ARC23-40PD-N012SP1
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.174" (4.42mm)
Number of Positions 40
Number of Rows 4
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 1.500" (38.10mm)
Features -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 7.5A
Voltage Rating 250V