ASPI-F4030-100M-T
ASPI-F4030-100M-T
ASPI-F4030-100M-T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ASPI-F4030-100M-T
  • Manufacturer
    Abracon LLC
  • Description
    FIXED IND 10UH 3.1A 69.5 MOHM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
10 µH Shielded Molded Inductor 3.9 A 69.5mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
ASPI-F4030-100M-T
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Abracon LLC
Series ASPI-F4030
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Molded
Material - Core -
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.9 A
Current - Saturation (Isat) 3.1A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 69.5mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package 4030
Size / Dimension 0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)