ASPI-F4030-1R0M-T
ASPI-F4030-1R0M-T
ASPI-F4030-1R0M-T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ASPI-F4030-1R0M-T
  • Description
    FIXED IND 1UH 10.3A 7.2 MOHM
  • Delivery Services
1 µH Shielded Molded Inductor 13 A 7.2mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
ASPI-F4030-1R0M-T
Series ASPI-F4030
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
Material - Core -
Inductance 1 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 13 A
Current - Saturation (Isat) 10.3A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 7.2mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package 4030
Size / Dimension 0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)