ASPI-F4030-R62M-T
ASPI-F4030-R62M-T
ASPI-F4030-R62M-T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ASPI-F4030-R62M-T
  • Manufacturer
    Abracon LLC
  • Description
    FIXED IND 0.62UH 12.7A 4.6 MOHM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
620 nH Shielded Molded Inductor 15 A 4.6mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
ASPI-F4030-R62M-T
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Abracon LLC
Series ASPI-F4030
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Molded
Material - Core -
Inductance 620 nH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 15 A
Current - Saturation (Isat) 12.7A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 4.6mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package 4030
Size / Dimension 0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ASPI-F4030-R62M-T ASPI-F4030-100M-T ASPI-F4030-120M-T ASPI-F4030-1R0M-T
Part Number ASPI-F4030-R62M-T ASPI-F4030-100M-T ASPI-F4030-120M-T ASPI-F4030-1R0M-T
Manufacturer Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 0.62UH 12.7A 4.6 MOHM FIXED IND 10UH 3.1A 69.5 MOHM FIXED IND 12UH 2.7A 86.5 MOHM FIXED IND 1UH 10.3A 7.2 MOHM