AT24C512BY7-YH25-T
AT24C512BY7-YH25-T
AT24C512BY7-YH25-T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AT24C512BY7-YH25-T
  • Description
    IC EEPROM 512KBIT I2C 1MHZ 8UDFN
  • Package
    8-UDFN Exposed Pad
  • Delivery Services
EEPROM Memory IC 512Kbit I2C 1 MHz 550 ns 8-UDFN (6x4.9)
Quick Inquiry
AT24C512BY7-YH25-T
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Memory Interface I2C
Clock Frequency 1 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)