AT24C512-10PI-1.8
AT24C512-10PI-1.8
AT24C512-10PI-1.8
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AT24C512-10PI-1.8
  • Manufacturer
    Microchip Technology
  • Description
    IC EEPROM 512KBIT I2C 8DIP
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Delivery Services
EEPROM Memory IC 512Kbit I2C 400 kHz 900 ns 8-PDIP
Quick Inquiry
AT24C512-10PI-1.8
Get the Price Now!
Specifications
Category Integrated Circuits (ICs) - Memory - Memory
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Packaging Tube
RoHS Status RoHS non-compliant
Memory Type Non-Volatile
Memory Format EEPROM
Technology EEPROM
Memory Size 512Kbit
Memory Organization 64K x 8
Memory Interface I2C
Clock Frequency 400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page 10ms
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)