AT24C512-10CI-2.7
AT24C512-10CI-2.7
AT24C512-10CI-2.7
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AT24C512-10CI-2.7
  • Manufacturer
    Microchip Technology
  • Description
    IC EEPROM 512KBIT I2C 1MHZ 8LAP
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-TDFN
  • Delivery Services
EEPROM Memory IC 512Kbit I2C 1 MHz 900 ns 8-LAP (8x5)
Quick Inquiry
AT24C512-10CI-2.7
Get the Price Now!
Specifications
Category Integrated Circuits (ICs) - Memory - Memory
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Packaging Tube
RoHS Status RoHS non-compliant
Memory Type Non-Volatile
Memory Format EEPROM
Technology EEPROM
Memory Size 512Kbit
Memory Organization 64K x 8
Memory Interface I2C
Clock Frequency 1 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 10ms
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)