AT25040AN-10SI-1.8
AT25040AN-10SI-1.8
AT25040AN-10SI-1.8
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AT25040AN-10SI-1.8
  • Manufacturer
    Microchip Technology
  • Description
    IC EEPROM 4KBIT SPI 20MHZ 8SOIC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Delivery Services
EEPROM Memory IC 4Kbit SPI 20 MHz 8-SOIC
Quick Inquiry
AT25040AN-10SI-1.8
Get the Price Now!
Specifications
Category Integrated Circuits (ICs) - Memory - Memory
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Packaging Tube
RoHS Status RoHS non-compliant
Memory Type Non-Volatile
Memory Format EEPROM
Technology EEPROM
Memory Size 4Kbit
Memory Organization 512 x 8
Memory Interface SPI
Clock Frequency 20 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number AT25040
Access Time -
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AT25040AN-10SI-1.8-T AT25040AN-10SI-2.7 AT25040AN-10SI-2.7-T AT25040AN-10SQ-2.7
Part Number AT25040AN-10SI-1.8-T AT25040AN-10SI-2.7 AT25040AN-10SI-2.7-T AT25040AN-10SQ-2.7
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Atmel
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant
Description IC EEPROM 4KBIT SPI 20MHZ 8SOIC IC EEPROM 4KBIT SPI 20MHZ 8SOIC IC EEPROM 4KBIT SPI 20MHZ 8SOIC IC EEPROM 4KBIT SPI 20MHZ 8SOIC