AT25040AN-10SQ-2.7
AT25040AN-10SQ-2.7
AT25040AN-10SQ-2.7
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AT25040AN-10SQ-2.7
  • Manufacturer
    Atmel
  • Description
    IC EEPROM 4KBIT SPI 20MHZ 8SOIC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Delivery Services
EEPROM Memory IC 4Kbit SPI 20 MHz 8-SOIC
Quick Inquiry
AT25040AN-10SQ-2.7
Get the Price Now!
Specifications
Category Integrated Circuits (ICs) - Memory - Memory
Manufacturer Atmel
Series -
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Memory Type Non-Volatile
Memory Format EEPROM
Technology EEPROM
Memory Size 4Kbit
Memory Organization 512 x 8
Memory Interface SPI
Clock Frequency 20 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)