AWH 10A-0222-T
Manufacturer
Assmann WSW ComponentsDescription
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Request for Quotation
AWH 10A-0222-T
lmages are for reference only.AWH 10A-0222-T
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)
AWH 10A-0222-T
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Latch Lock/Eject Hooks, Short |
| Contact Length - Mating | - |
| Contact Length - Post | 0.150" (3.81mm) |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | 0.327" (8.30mm) |
| Features | Keying Slot |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Insulation Color | Gray |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Applications | - |
| Base Product Number | AWH 10A |