AWH 14A-0202-T
Manufacturer
Assmann WSW ComponentsDescription
CONN HEADER R/A 14POS 2.54MM
Request for Quotation
AWH 14A-0202-T
lmages are for reference only.AWH 14A-0202-T
CONN HEADER R/A 14POS 2.54MM
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 14 position 0.100" (2.54mm)
AWH 14A-0202-T
| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins |
| Manufacturer | Assmann WSW Components |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Length - Mating | - |
| Contact Length - Post | 0.150" (3.81mm) |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | 0.327" (8.30mm) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Features | Keying Slot |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | Gray |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Voltage Rating | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Applications | - |
| Base Product Number | AWH 14A |