AWH 12A-0532-T
Manufacturer
Assmann WSW ComponentsDescription
DIN 41651 HEADER MALE THT 12PIN
Request for Quotation
AWH 12A-0532-T
lmages are for reference only.AWH 12A-0532-T
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position 0.100" (2.54mm)
AWH 12A-0532-T
| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins |
| Manufacturer | Assmann WSW Components |
| Series | AWH |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Board |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Latch Lock/Eject Hooks, Long |
| Contact Length - Mating | 0.236" (6.00mm) |
| Contact Length - Post | 0.153" (3.89mm) |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | 0.327" (8.30mm) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Features | Keying Slot |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | Gray |
| Current Rating (Amps) | 3A |