AWH64A-0202-T-R
AWH64A-0202-T-R
AWH64A-0202-T-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AWH64A-0202-T-R
  • Manufacturer
    Assmann WSW Components
  • Description
    CONN HEADER R/A 64POS 2.54MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 64 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
AWH64A-0202-T-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer Assmann WSW Components
Series -
Packaging Tray
RoHS Status
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 64
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Cable/Wire
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.669" (17.00mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Brass
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Features Keying Slot
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Gray
Current Rating (Amps) 3A
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights -
Contact Finish Thickness - Post -
Applications -
Base Product Number AWH 64A