AWH64A-0222-T-R
AWH64A-0222-T-R
AWH64A-0222-T-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AWH64A-0222-T-R
  • Description
    CONN HEADER R/A 64POS 2.54MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 64 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
AWH64A-0222-T-R
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 64
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks, Short
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.669" (17.00mm)
Features Keying Slot
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Insulation Color Gray
Current Rating (Amps) 3A
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights -
Contact Finish Thickness - Post -
Applications -
Base Product Number AWH 64A