AWH64G-0202-T-R
AWH64G-0202-T-R
AWH64G-0202-T-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AWH64G-0202-T-R
  • Description
    CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 64 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
AWH64G-0202-T-R
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 64
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.669" (17.00mm)
Features Keying Slot
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Insulation Color Gray
Current Rating (Amps) 3A