AZ2100-1C-22DF
Manufacturer
American ZettlerDescription
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 22V
Request for Quotation
AZ2100-1C-22DF
lmages are for reference only.AZ2100-1C-22DF
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 22V
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 22VDC Coil Through Hole
AZ2100-1C-22DF
| Category | Relays - Power Relays-Over 2 Amps - |
| Manufacturer | American Zettler |
| Series | AZ2100 |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Voltage | 22VDC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 40 A |
| Switching Voltage | 300VAC, 30VDC - Max |
| Load - Max Switching | 12000VA, 1200W |
| Coil Current | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Features | - |
| Termination Style | PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Seal Rating | - |
| Coil Insulation | Class F |
| Must Operate Voltage | - |
| Must Release Voltage | 2.2 VDC |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |