AZ2704-2A-24AW
AZ2704-2A-24AW
AZ2704-2A-24AW
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ2704-2A-24AW
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VAC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ2704-2A-24AW
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 24VAC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 400VAC, 150VDC - Max
Load - Max Switching 8310VA, 840W
Coil Current 80 mA
Seal Rating -
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 19.2 VAC
Must Release Voltage 3.6 VAC
Operate Time 30 ms
Release Time 30 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Qualification -
Coil Resistance 300 Ohms