AZ2704-2A-24DTF
AZ2704-2A-24DTF
AZ2704-2A-24DTF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ2704-2A-24DTF
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ2704-2A-24DTF
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 24VDC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 400VAC, 150VDC - Max
Load - Max Switching 8310VA, 840W
Coil Current 80 mA
Seal Rating -
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 30 ms
Release Time 30 ms
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Qualification -
Coil Resistance 300 Ohms