AZ7555-1A-24DSSKE
AZ7555-1A-24DSSKE
AZ7555-1A-24DSSKE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ7555-1A-24DSSKE
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ7555-1A-24DSSKE
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 20 A
Switching Voltage 277VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching 5000VA, 480W
Coil Current 5 mA
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 20 ms
Release Time 8 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Qualification -
Coil Resistance 4.8 kOhms