B20J25KE
B20J25KE
B20J25KE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B20J25KE
  • Manufacturer
    Ohmite
  • Description
    20W 25000 OHMS VIT 5%
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
25 kOhms ±5% 20W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
Quick Inquiry
B20J25KE
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Ohmite
Series B20
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Resistance 25 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 20W
Composition Wirewound
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient ±260ppm/°C
Operating Temperature -
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute B20J25KE B20J200E B20J20K B20J20KE
Part Number B20J25KE B20J200E B20J20K B20J20KE
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant
Description RES 25K OHM 5% 20W AXIAL RES 200 OHM 5% 20W AXIAL RES 20K OHM 5% 20W AXIAL RES 20K OHM 5% 20W AXIAL