B20J25RE-B
B20J25RE-B
B20J25RE-B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B20J25RE-B
  • Description
    RES 25 OHM 5% 20W AXIAL
  • Delivery Services
25 Ohms ±5% 20W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
Quick Inquiry
B20J25RE-B
Manufacturer Ohmite
Series B20
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 25 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 20W
Composition Wirewound
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient ±260ppm/°C
Operating Temperature -
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute B20J25R B20J25RE B20J25RE B20J100
Part Number B20J25R B20J25RE B20J25RE B20J100
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS Compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant
Description RES 25 OHM 5% 20W AXIAL RES 25 OHM 5% 20W AXIAL RES 25 OHM 5% 20W AXIAL RES 100 OHM 5% 20W AXIAL