B20J2K0E
B20J2K0E
B20J2K0E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B20J2K0E
  • Description
    RES 2K OHM 5% 20W AXIAL
  • Delivery Services
2 kOhms ±5% 20W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
Quick Inquiry
B20J2K0E
Manufacturer Ohmite
Series Brown Devil® 200
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 2 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 20W
Composition Wirewound
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient ±260ppm/°C
Operating Temperature -
Package / Case Axial
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)