B43041A1475M
B43041A1475M
B43041A1475M
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43041A1475M
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
4.7 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43041A1475M
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43041
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 160 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 13.6 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 34 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)