B43041A2336M
B43041A2336M
B43041A2336M
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43041A2336M
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
33 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43041A2336M
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43041
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 91 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 182 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)