B43041A2156M
B43041A2156M
B43041A2156M
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43041A2156M
  • Description
    CAP ALUM 15UF 20% 200V RADIAL TH
  • Delivery Services
15 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43041A2156M
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 15 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 56 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 112 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)