B43541B8157M000
B43541B8157M000
B43541B8157M000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43541B8157M000
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    CAP ALUM 150UF 20% 600V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
150 µF 600 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 770mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
B43541B8157M000
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43541
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 150 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 600 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 770mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.47 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance 1.21 Ohms