B43851A5106M008
Manufacturer
EPCOS - TDK ElectronicsDescription
CAP ALUM 450V POLAR
Request for Quotation
B43851A5106M008
lmages are for reference only.B43851A5106M008
CAP ALUM 450V POLAR
Delivery Services
10 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 33Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43851A5106M008
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 10 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 33Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 63 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |