B72240L0421K100
B72240L0421K100
B72240L0421K100
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B72240L0421K100
  • Description
    VARISTOR 420VRMS 40MM W/TABS
  • Package
    Square 37.5mm, Formed Tabs
  • Delivery Services
680 V 40 kA Varistor 1 Circuit Chassis Mount Square 37.5mm, Formed Tabs
Quick Inquiry
B72240L0421K100
Series HighE
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 420 V
Maximum DC Volts 560 V
Varistor Voltage (Min) 612 V
Varistor Voltage (Typ) 680 V
Varistor Voltage (Max) 748 V
Current - Surge 40 kA
Energy 910J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Square 37.5mm, Formed Tabs