B72240L0441K102
B72240L0441K102
B72240L0441K102
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B72240L0441K102
  • Description
    VARISTOR 715V 40KA SQUARE 37.5MM
  • Package
    Square 37.5mm, Tabs
  • Delivery Services
715 V 40 kA Varistor 1 Circuit Chassis Mount Square 37.5mm, Tabs
Quick Inquiry
B72240L0441K102
Series HighE
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 440 V
Maximum DC Volts 585 V
Varistor Voltage (Min) 643.5 V
Varistor Voltage (Typ) 715 V
Varistor Voltage (Max) 786.5 V
Current - Surge 40 kA
Energy 950J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 1700 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -25°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Square 37.5mm, Tabs