B72240L0461K102
B72240L0461K102
B72240L0461K102
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B72240L0461K102
  • Description
    VARISTOR 750V 40KA SQUARE 37.5MM
  • Package
    Square 37.5mm, Tabs
  • Delivery Services
750 V 40 kA Varistor 1 Circuit Chassis Mount Square 37.5mm, Tabs
Quick Inquiry
B72240L0461K102
Series HighE
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 460 V
Maximum DC Volts 615 V
Varistor Voltage (Min) 675 V
Varistor Voltage (Typ) 750 V
Varistor Voltage (Max) 825 V
Current - Surge 40 kA
Energy 960J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 1600 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -25°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Square 37.5mm, Tabs