B82442H1102K000
B82442H1102K000
B82442H1102K000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B82442H1102K000
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    FIXED IND 1UH 2.5A 24 MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2-SMD, J-Lead
  • Delivery Services
1 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.5 A 24mOhm Max 2-SMD, J-Lead
Quick Inquiry
B82442H1102K000
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series SIMID
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 1 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 2.5 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 24mOhm Max
Q @ Freq 10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant 95MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package 2220 (5650 Metric)
Size / Dimension 0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.209" (5.30mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute B82442H1102K000 B82442H1103K000 B82442H1104J000 B82442H1104K000
Part Number B82442H1102K000 B82442H1103K000 B82442H1104J000 B82442H1104K000
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 1UH 2.5A 24 MOHM SMD FIXED IND 10UH 1A 168 MOHM SMD FIXED IND 100UH 350MA 1.28OHM SM FIXED IND 100UH 350MA 1.28OHM SM