B82442H1104J000
B82442H1104J000
B82442H1104J000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B82442H1104J000
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    FIXED IND 100UH 350MA 1.28OHM SM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2-SMD, J-Lead
  • Delivery Services
100 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 350 mA 1.28Ohm Max 2-SMD, J-Lead
Quick Inquiry
B82442H1104J000
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series SIMID
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 100 µH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 350 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.28Ohm Max
Q @ Freq 20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant 6MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test 796 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package 2220 (5650 Metric)
Size / Dimension 0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.209" (5.30mm)