B82442H1103K000
B82442H1103K000
B82442H1103K000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B82442H1103K000
  • Description
    FIXED IND 10UH 1A 168 MOHM SMD
  • Package
    2-SMD, J-Lead
  • Delivery Services
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 168mOhm Max 2-SMD, J-Lead
Quick Inquiry
B82442H1103K000
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series SIMID
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 10 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 168mOhm Max
Q @ Freq 10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant 19MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package 2220 (5650 Metric)
Size / Dimension 0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.209" (5.30mm)