B82559A5332A016
B82559A5332A016
B82559A5332A016
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B82559A5332A016
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    FIXED IND 3.3UH 25A 2.6MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard, 3 Lead
  • Delivery Services
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 25 A 2.6mOhm Max Nonstandard, 3 Lead
Quick Inquiry
B82559A5332A016
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series ERU16 - Flat Wire Inductor
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 3.3 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 25 A
Current - Saturation (Isat) 28A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 2.6mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard, 3 Lead
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.736" L x 0.681" W (18.70mm x 17.30mm)
Height - Seated (Max) 0.406" (10.30mm)