B82790C0253N201
B82790C0253N201
B82790C0253N201
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B82790C0253N201
  • Description
    CMC 25UH 500MA 2LN SMD AEC-Q200
  • Package
    Horizontal, 4 Gull Wing
  • Delivery Services
25 µH @ 100 kHz 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 500mA DCR 110mOhm (Typ)
Quick Inquiry
B82790C0253N201
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B82790
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Filter Type Signal Line
Number of Lines 2
Inductance @ Frequency 25 µH @ 100 kHz
Current Rating (Max) 500mA
DC Resistance (DCR) (Max) 110mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC 80V
Voltage Rating - AC 42V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Ratings AEC-Q200
Approval Agency -
Features -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.280" L x 0.236" W (7.10mm x 6.00mm)
Height (Max) 0.205" (5.20mm)