BFC237510152
BFC237510152
BFC237510152
  • Delivery Services
1500 pF Film Capacitor 300V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
BFC237510152
Series KP/MKP 375
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1500 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)