BFC237510154
BFC237510154
BFC237510154
  • Delivery Services
0.15 µF Film Capacitor 300V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
BFC237510154
Series KP/MKP 375
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.15 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.181" L x 0.394" W (30.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Applications High Pulse, DV/DT
Ratings -
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute BFC237510152 BFC237510153 BFC237510154 BFC237510102
Part Number BFC237510152 BFC237510153 BFC237510154 BFC237510102
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP FILM 1500PF 5% 630VDC RADIAL CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC RAD CAP FILM 0.15UF 5% 630VDC RADIAL CAP FILM 1000PF 5% 630VDC RADIAL