BFC237510153
BFC237510153
BFC237510153
  • Delivery Services
0.015 µF Film Capacitor 300V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
BFC237510153
Series KP/MKP 375
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.015 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)