BPDS000303161R8T00
BPDS000303161R8T00
BPDS000303161R8T00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BPDS000303161R8T00
  • Delivery Services
1.8 µH Shielded Inductor 1.8 A 75mOhm Max 1212 (3030 Metric)
Quick Inquiry
BPDS000303161R8T00
Material - Core Ferrite
Inductance 1.8 µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.8 A
Current - Saturation (Isat) 1.65A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 75mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package 1212
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.061" (1.55mm)