BPDS000303162R2T00
BPDS000303162R2T00
BPDS000303162R2T00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BPDS000303162R2T00
  • Manufacturer
    Pulse Electronics
  • Description
    INDUCTOR POWER
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1212 (3030 Metric)
  • Delivery Services
2.2 µH Shielded Inductor 1.6 A 94mOhm Max 1212 (3030 Metric)
Quick Inquiry
BPDS000303162R2T00
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Pulse Electronics
Series BPDx
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core Ferrite
Inductance 2.2 µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.6 A
Current - Saturation (Isat) 1.5A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 94mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1212 (3030 Metric)
Supplier Device Package 1212
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.061" (1.55mm)