BZT52H-C4V7,115
BZT52H-C4V7,115
BZT52H-C4V7,115
lmages are for reference only.
  • Part Number
    BZT52H-C4V7,115
  • Manufacturer
    NXP Semiconductors
  • Description
    DIODE ZENER 4.7V 375MW SOD123F
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    SOD-123F
  • Delivery Services
Zener Diode 4.7 V 375 mW ±5% Surface Mount SOD-123F
Quick Inquiry
BZT52H-C4V7,115
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Diodes - Zener
Manufacturer NXP Semiconductors
Series -
Packaging Bulk
RoHS Status
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.7 V
Tolerance ±5%
Power - Max 375 mW
Impedance (Max) (Zzt) 78 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TA)
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123F
Supplier Device Package SOD-123F
Base Product Number BZT52
Parts with Similar Specifications
Product Attribute BZT52H-C4V7,115 BZT52H-C43,115 BZT52H-C43,115 BZT52H-C43-QX
Part Number BZT52H-C4V7,115 BZT52H-C43,115 BZT52H-C43,115 BZT52H-C43-QX
Manufacturer Nexperia USA Inc. NXP USA Inc. Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DIODE ZENER 4.7V 375MW SOD123F DIODE ZENER 43V 375MW SOD123F DIODE ZENER 43V 375MW SOD123F DIODE ZENER 43V 375MW SOD123F