C0603C0G1E9R1B
C0603C0G1E9R1B
C0603C0G1E9R1B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C0603C0G1E9R1B
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    CAP CER 9.1PF 25V C0G 0201
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0201 (0603 Metric)
  • Delivery Services
9.1 pF ±0.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
Quick Inquiry
C0603C0G1E9R1B
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer TDK Corporation
Series
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr TDK Corporation
Series C
Capacitance 9.1 pF
Tolerance ±0.1pF
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)
Lead Spacing -
Lead Style -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute C0603C0G1E9R1B030BG C0603C0G1E9R1C C0603C0G1E9R1C030BG C0603C0G1E9R1D
Part Number C0603C0G1E9R1B030BG C0603C0G1E9R1C C0603C0G1E9R1C030BG C0603C0G1E9R1D
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP CER 9.1PF 25V C0G 0201 CAP CER 9.1PF 25V C0G 0201 CAP CER 9.1PF 25V C0G 0201 CAP CER 9.1PF 25V C0G 0201