C0603C0G1E9R1C030BG
C0603C0G1E9R1C030BG
C0603C0G1E9R1C030BG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C0603C0G1E9R1C030BG
  • Description
    CAP CER 9.1PF 25V C0G 0201
  • Delivery Services
9.1 pF ±0.25pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
Quick Inquiry
C0603C0G1E9R1C030BG
RoHS Status
Capacitance 9.1 pF
Tolerance ±0.25pF
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Q, Low Loss
Ratings -
Applications RF, Microwave, High Frequency
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)