C1812X334K5RAC7800
C1812X334K5RAC7800
C1812X334K5RAC7800
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C1812X334K5RAC7800
  • Description
    CAP CER 0.33UF 50V X7R 1812
  • Delivery Services
0.33 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
Quick Inquiry
C1812X334K5RAC7800
Manufacturer KEMET
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr KEMET
Series SMD Comm X7R Flex
Capacitance 0.33 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)