C308F-V-200MA-TR1
C308F-V-200MA-TR1
C308F-V-200MA-TR1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C308F-V-200MA-TR1
  • Description
    FUSE CERAMIC 200MA 250VAC/VDC
  • Package
    Cartridge, Non-Standard (Axial)
  • Delivery Services
200mA 250 VAC 250 VDC Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole
Quick Inquiry
C308F-V-200MA-TR1
Series C308F
Packaging Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Through Hole
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps) 200mA
Voltage Rating - AC 250 VAC
Approval Agency cURus
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage 4kA
Package / Case Cartridge, Non-Standard (Axial)
Size / Dimension 0.124" Dia x 0.343" L (3.14mm x 8.70mm)
Base Product Number C308F
Voltage Rating - DC 250 VDC
Grade -
Qualification -
Melting I²t 0.00237
DC Cold Resistance 1.01 Ohms