C308F125MA-TR
C308F125MA-TR
C308F125MA-TR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C308F125MA-TR
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    FUSE CERAMIC 125MA 250VAC/VDC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Cartridge, Non-Standard
  • Delivery Services
125mA 250 VAC 250 VDC Fuse Cartridge, Ceramic Surface Mount
Quick Inquiry
C308F125MA-TR
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Electrical-Specialty Fuses -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series C308F
Packaging Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Surface Mount
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps) 125mA
Voltage Rating - AC 250 VAC
Response Time Fast Blow
Applications Hazardous Locations
Features Intrinsically Safe
Class -
Approval Agency cURus
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage 4kA
Package / Case Cartridge, Non-Standard
Size / Dimension 0.120" Dia x 0.343" L (3.05mm x 8.70mm)
Base Product Number C308F
Voltage Rating - DC 250 VDC
Grade -
Qualification -
Melting I²t 0.00134
DC Cold Resistance 2.2 Ohms