C308F125MA-TR1
C308F125MA-TR1
C308F125MA-TR1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C308F125MA-TR1
  • Description
    3X8.4FA, CERAMIC FUSE, 125MA, TR
  • Delivery Services
125mA 250 VAC 250 VDC Fuse Cartridge, Ceramic Surface Mount
Quick Inquiry
C308F125MA-TR1
Series C308F
Packaging Tape & Reel (TR)
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps) 125mA
Voltage Rating - AC 250 VAC
Approval Agency cURus
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage 4kA
Package / Case Cartridge, Non-Standard
Size / Dimension 0.120" Dia x 0.343" L (3.05mm x 8.70mm)
Base Product Number C308F
Voltage Rating - DC 250 VDC
Grade -
Qualification -
Melting I²t 0.00134
DC Cold Resistance 2.2 Ohms