C3225C0G2J153G160AA
C3225C0G2J153G160AA
C3225C0G2J153G160AA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C3225C0G2J153G160AA
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    COMMERCIAL GRADE,MLCC,1210,C0G,6
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1210 (3225 Metric)
  • Delivery Services
0.015 µF ±2% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric)
Quick Inquiry
C3225C0G2J153G160AA
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer TDK Corporation
Series C
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.015 µF
Tolerance ±2%
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)