C3225C0G2J153J160AA
C3225C0G2J153J160AA
C3225C0G2J153J160AA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C3225C0G2J153J160AA
  • Description
    CAP CER 0.015UF 630V C0G 1210
  • Delivery Services
0.015 µF ±5% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric)
Quick Inquiry
C3225C0G2J153J160AA
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.015 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)