C3225X7R1C106K200AB
C3225X7R1C106K200AB
C3225X7R1C106K200AB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    C3225X7R1C106K200AB
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    CAP CER 10UF 16V X7R 1210
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1210 (3225 Metric)
  • Delivery Services
10 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Quick Inquiry
C3225X7R1C106K200AB
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer TDK Corporation
Series C
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL
Ratings -
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)